You may register to post all kinds of product, company, application information and images Register Now!
Marble & Natural Stone Map of Turkey
Marble & Natural Stone Map of Turkey
Form
Visitors
40019088
Advertorial
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Our Site has
3196 Companies
3833 Natural Stones
708 Machinery
216 Consumables
registered
TummerWeb Info Center | Companies | İstanbul Doğaltaşçılar Birliği Derneği
İstanbul Doğaltaşçılar Birliği Derneği
İstanbul Doğaltaşçılar Birliği Derneği
Field of Activity: Dernek,
Company Contact Information
T : 0 (216) 457 73 00 - 03    F : 0 (216) 457 73 00 - 03
Web: www.dogaltascilar.org    Email: info@dogaltascilar.org
Adr: Atalar Mah. Çanakkale Cad. No:79/1 KARTAL İstanbul

Company Presentation

Anadolu'da doğal taşların, bunların içinde de özellikle mermerciliğin tarihi ilkçağa kadar uzanmaktadır. Ülkemizdeki mermer yatakları, Anadolu yarımadasını yurt edinen bütün uygarlıklar tarafından işletilmiştir. Etiler devrinin kabartma ve heykelleri, eski Yunan ve Roma devrinin anfileri, arenaları ve diğer çeşitli sanat eserleri, Selçuklular ve Osmanlı devrinin saray, hamam, kervansaray, cami ve medreseleri, minareleri, çeşmeleri, ülkemizde mermer işlemeciliğinin tarihsel gelişimini oldukça güzel sergilemektedir.
Mermer, tarih boyunca değişik uygarlıklar tarafından dayanıklılığı ve estetik görünümü nedeni ile özellikle anıtlarda, görkemli yapı malzemesi olarak kullanılmış olup; günümüzde genellikle zemin döşeme, iç ve dış cephe kaplama malzemesi olarak inşaat sektöründe, mezarcılıkta ve süs eşyası yapımında kullanılmaktadır.


Ülkemizde, önemli rezervler Anadolu ve Trakya boyunca geniş bir bölgeye yayılmıştır. Afyon, Balıkesir, Denizli, Tokat, Muğla, Çanakkale, Sivas ve Diyarbakır rezervlerin yoğunlaştığı illerdir. Ülkemizde 80'nin üzerinde değişik yapıda, 120'nin üzerinde değişik renk ve desende mermer rezervi belirlenmiştir. Uluslararası piyasada en tanınmış mermer çeşitleri Süpren, Elazığ Vişne, Akşehir Siyah, Manyas Beyaz, Bilecik Bej, Kaplan Postu, Denizli Traverten, Ege Bordo, Milas Leylak, Gemlik Diyabaz ve Afyon Şekerdir.
Sektör; yüksek ihracat potansiyeli, iç piyasa tüketimi, doğal taş makinaları üretimi ve ihracatı ile Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlamaktadır.
Doğaltaş sektöründe yaklaşık 1.000 adet mermer ocağı, küçük ve orta ölçekli 1.500 fabrika ve 7.500 atölyede yaklaşık 250.000 kişi istihdam edilmektedir. Ocakların büyük bölümü Anadolu'nun batısında, Ege ve Marmara Bölgesinde yoğunlaşmıştır.
Türkiye'nin mermer üretimi son yıllarda büyük bir artış göstermiştir. Özellikle son dönemde büyük firmaların yapmış oldukları yatırımlarla birlikte entegre üretim yapan tesislerin de devreye girmesiyle işlenmiş mermer üretiminde büyük artış kaydedilmiştir. Uygulanmaya başlanan modern ocak üretim yöntemleri ve son teknikler sayesinde Türkiye dünya doğal taş üretiminde önemli üreticilerden biri konumuna gelmiştir.

Üretimin tamamına yakın kısmı özel sektör tarafından yapılmaktadır. Türkiye'de yıllık blok üretimi 550,000 ton civarında olup, işleme tesislerinin toplam plaka üretim kapasitesi 6,5 milyon m2 civarındadır. 2002 yılında 558 bin m3, 2003 yılında 545 bin m3' lük mermer üretimi yapılmıştır. 2004 yılında bu değerin %5'lik büyüme ile 600 bin m3'e ulaşacağı tahmin edilmektedir.
Company Video
Firma Tanıtım Vidyosu Eklenmemiştir.
Quarries
Firma Ocakları eklenmemiştir.
Application Photos
Firma uygulama resimleri eklenmemiştir.
Other Photos
Firma diğer resimler eklenmemiştir.
References
Firma referansları eklenmemiş.
Advertise
Firma ilanları eklenmemiştir.
`Machinery Promotion Group` has contributed to the construction of TummerWeb Portal
1
Turkish Marble, Natural Stone and Machinery Manufacturers Association | © 2008 | Legal Notices and Terms of Use | Site Map | Content Management CMS
Turan Gunes Bulvari 701. Sok. No: 8 / 3 - Cankaya - Yildiz / ANKARA - TURKEY Phone: +90 (312) 440 83 63 Fax: +90 (312) 440 80 83